دانش و اطلاعات قدرت را به دنبال دارد

ما بر این باور هستیم که با ارتقای سطح دانش می توانیم تصمیمات بهتری برای زندگی مان بگیریم. چنانچه به دنبال اطلاعاتی در ارتباط با اچ آی وی/ایدز، راه های سکس سالم، مصرف مواد مخدر/هیجان زا و  دیگر موارد سلامتی و بهداشتی هستید می توانید از قسمت های مختلف این صفحه استفاده کنید.

 

سئوال و جواب های متداول


اطلاعاتی در مورد اچ آی وی/ایدز

تست اچ آی وی

زنان، تجاوز جنسی و اچ آی وی: آیا در معرض خطر قرار دارید؟
اطلاعاتی در ارتباط با سکس سالم

اطلاعاتی در ارتباط با مصرف مواد مخدر/هیجان زا و سکس

اطلاعاتی برای پناهجویان در ترکیه
 


اطلاعاتی در مورد اچ آی وی/ایدز

ایدز چیست؟ اچ آی وی چیست؟
چطور اچ آی وی تبدیل به ایدز می شود؟
چطور ممکن است که من اچ آی وی مثبت شوم؟
چطور متوجه شوم که آچ آی وی دارم؟
وقتی که یک نفر اچ آی وی مثبت می شود چه اتفاقی می افتد؟
آیا درمانی برای اچ آی وی وجود دارد؟
زندگی با اچ ای وی / ایدز
 ایدز چیست؟ ای آی وی چیست؟

ایدز به معنی نشانگان نقض ایمنی اکتسابی است. عامل بیماری ایدز ویروس نقض ایمنی انسانی است که به اختصار به این ویروس اچ آی وی می گویند.

برو به بالای صفحه

چطور ای آی وی تبدیل به ایدز می شود؟

ویرویس اچ آی وی به سیستم ایمنی بدن انسان حمله می کند و به مرور زمان آن را ضعیف می کند. شخصی که ویروس ایدز در بدن او وجود داشته باشد کم کم مقاومت بدن او نسبت به محرک ها کمتر می شود و سلامت او دچار مشکل می شود.
این ها می تواند در ابتدا مشکلات کوچکی باشد از قبیل عوارض پوستی و عفونت های مخمری اما به مرور زمان مشکلات جدی تری بروز می کند. زمان پیشرفت عفونت برای افراد مختلف کاملا متفاوت است. زمانی که شخص دچار بیماری های جدی عفونی و یا سرطان شود، می گویند که شخص مبتلا به ایدز شده است.
ویروس اچ آی وی غالبا به سلول های سی دی
۴ که نوعی از گلبول های سفید هستند و وظیفه ی مقابله با بیماری ها را دارند حمله می کند. همچنین ویروس اچ آی وی می تواند مستقیما تاثیرات مخربی بر روی سلول های مغر و مختل کردن آنها داشته باشد.

برو به بالای صفحه


چطور مممکن است که من اچ آی وی مثبت شوم؟

اچ آی وی یک ویروس شکننده است و نمی تواند بیرون از بدن انسان زنده بماند. به همین دلیل است که شما نمی توانید از طریق ظروف، وسایل، حوله و یا دستمال،نشستن بر روی توالت و غیره به آن آلوده شوید. این ویروس
همچنین از طریق هوا همانند سرماخوردگی نیز منتقل نمی شود.
 ترشحات بدن شخص حامل ویروس اچ آی وی برای انتقال باید به سلول های حساس خون فرد دیگر تماس داشته باشد که معمولا می تواند از طریق زخم پوست، جذب از طریق غشاهای مخاطی و یا قطع این غشا صورت پذیرد. غشاهای مخاطی همان سطح مرطوبی است که بیشتر سطح بدن و حفرهای تو خالی بدن را پوشانده
است از قبیل مهبل زنان، مقعد، دهان، مجاری خروجی مثانه و پلک.
اچ آی وی توسط بوسیدن حتی از نوع عمیق آن، با هم جلق زدن، انگشت کردن در مقعد و یا مهبل، بزاق، عرق و ادرار از شخصی به شخص دیگر انتقال نمی یابد.
تنها پنج مایع بدن است که ویروس اچ ای وی را در حدی می تواند در خود نگه دارد تا یک فرد را حامل این ویروس کند و آنها عبارتند از:


 - خون
 - منی
 - مایعات مهبلی و یا حتی قاعدگی در زنان
 - مایعات مقعدی
 - شیر پستان

سکس

در بیشترین حالتی که می تواند ویروس اچ آی وی به سیستم خونی یک نفر راه پیدا کند، ورود از طریق پوست و یا غشای مخاطی و دهانه ی رحم در زنان، مقعد، مجاری ادراری (لوله ای که داخل آلت مردانه و یا جلو آلت زنانه است) می باشد. ویروس اچ آی وی می تواند از طریق سکس مقعدی و یا واژنی بدون استفاده از کاندوم و یا حتی استفاده ی مشترک از اشیای جنسی از قبیل دیلدو، ویبراتور و یا پلاگ ها (در صورتی که پس از هر بار استفاده به درستی تمیز نشود) انقال یابد.

هرگونه ارتباط جنسی بدون استفاده از کاندوم و یا استفاده از اشیای جنسی مشترک بدون تمیز کردن آن و یا حتی استفاده از کاندوم جدید بین شرکای متعدد جنسی (در سکس های گروهی) رفتارهای بسیار پرخطر جنسی هستند. ویروس اچ آی وی می تواند حتی از طریق دهان و یا گلو به سیستم خونی فرد منتقل شود. اما احتمال این مورد کمتر از بقیه مواردست اما در برخی افراد دیده شده است که ویروس اچ آی وی از طریق سکس دهانی (لیسیدن آلت مردان و یا فرو بردن زبان در انتهای آلت زنان) منتقل شده است.

 وقتی که فردی ناقل یکی از عفونت های مقاربتی مانند سفلیس، گونوریا، زگیل و یا هرپس باشد، درصد خطر ابتلا به ویروس اچ آی وی را بسیار بالا می برد. تست کردن در دوره های منظم و متناوب یکی از راه های بسیار مهم جلوگیری از اچ آی وی است.

بیشتر مردم بر اثر استفاده نکردن از کاندوم هنگام سکس و یا استفاده از سرنگ آلوده برای تزریق مواد مخدر/هیجان زا حامل ویروس اچ آی وی شده اند.

سوزن ها

یکی از راه های دیگر انتقال ویروس اچ آی وی استفاده از سوزن هایی است که به پوست وارد می شود و بیش از یک بار مصرف شده و به درستی استریلیزه نشده اند. زمانی که مصرف کنندگان مواد مخدر/هیجان زا از سرنگ های مشترک استفاده می کنند خطر انتقال ویروس اچ آی وی زا به شدت افزایش می دهد. همچنین دیگر ویروس ها از قبیل هپاتیت سی نیز از این طریق انتقال می یابد.

 حاملگی

ویروس اچ آی وی همچنین می تواند از طریق مادر به فرزند در طول دوران بارداری و یا درد زایمان و تولد منتقل شود. بدون استفاده از داروهای ضد اچ آی وی احتمال انتقال ویروس به نوزاد بیست و پنج درصد است. اما چنانچه مادر از داروهای ضد اچ آی وی استفاده کند این احتمال به سه درصد کاهش می یابد. اما همچنان تاثیر استفاده ی طولانی مردن این داروها بر روی نوزاد دقیقا مشخص نیست. همچنین ویروس اچ آی وی می تواند از طریق شیر مادر حامل ویروس به نوزاد منتقل شود.

 انتقال خون و فراورده های خونی

در گذشته تعدادی از طریق انتقال خون و یا فراورده های خونی آلوده برای درمانی بعضی از بیماری ها از جمله هوموفیلی ناقل شده اند. اما در حال حاضر در بسیاری از کشورها تمام خون های اهدا شده مورد آزمایش قرار می گیرد و چنانچه در کشور محل زندگی شما این آزمایش ها بر روی خون های اهدایی انجام گیرد درصد انتقال از این طریق به صفر می رسد.

برو به بالای صفحه


چطور
می توانم بفهمم که حامل ویروس اچ آی وی هستم؟

دارا بودن ویروس اچ آی وی از ظاهر و یا حال جسمی فرد قابل تشخیص نمی باشد. نمی توان با نگاه کردن به یک فرد تشخیص داد که آیا او ناقل ویروس اچ آی وی می باشد و یا خیر. افرادی که حامل ویروس اچ آی وی هستند می توانند برای سالیان سال ظاهری کاملا سالم داشته باشند. تنها راه تشخیص آزمایش خون است که به تست اچ آی وی شهرت پیدا کرده است. شاید بعضی آن را تست ایدز نیز بنامند اما این آزمایش نمی تواند بگوید که آیا شما مبتلا به ایدز شده اید و یا خواهید شد. این آزمایش تنها مشخص می کند که آیا ویروس اچ آی وی در بدن وجود دارد و یا خیر.

در این آزمایش به تعداد گلبول های سفید خاصی که سیستم ایمنی بدن تولید می کند توجه می شود که در صورت وجود ویروس اچ آی وی در خون دیده می شوند. این یک تست بسیار دقیق است. چنانچه آنتی بادی های مخصوص ویروس اچ آی وی در خون دیده شوند جواب آزمایش مثبت خواهد بود و به آن فرد اچ آی وی مثبت یا یازیتیو می گویند یعنی او حامل ویروس اچ آی وی است.

چنانچه آن آنتی بادی ها در خون یافت نشوند جواب آزمایش منفی است و به آن شخص اچ آی وی منفی یا نگتیو می گویند و به این معنی است که فرد حامل ویروس اچ آی وی نمی باشد.

از زمانی که ویروس به بدن شخص وارد می شود تا زمانی که آنتی بادی ها در خون مشاهده شوند معمولا یک فاصله ی زمانی وجود دارد. این دوره ی زمانی می تواند بین سه تا دوازده هفته باشد. به این دوره در اصطلاح دوره ی پنجره می گویند و بنابراین توصیه می شود که شخص از زمان آخرین رفتار پر خطر خود تا انجام آزمایش به مدت دوازده هفته صبر کند. این باعث اطمینان بیشتر به جواب آزمایش خواهد بود

برو به بالای صفحه


بعد از اینکه شخصی حامل ویروس اچ آی وی می شود چه اتفاقی می افتد؟

کمی بد از انتقال ویروس به بدن، شخص دچار یک بیماری کوتاه مدت شبیه سرماخوردگی می شود و در همین موقع است که آنتی بادی های حساس به این ویروس تولید می شوند. در بیشتر افراد این حالت سرماخوردگی علائم خاص ظاهری ندارد. در طول این مدت برای این شخص اصطلاح بدون علامت استفاده می شود و آنها ممکن است که اصلا متوجه نشوند که حامل ویروس اچ آی وی شده اند. آنها ممکن است تا مدت زیادی حال خوبی داشته باشند. در واقع افراد زیادی هستند که پس از ده تا پانزده سال همچنان حال خوبی دارند.

در طول مدتی که شخص حامل ویروس اچ آی وی حال جسمی خوبی دارد سلول های سی دی 4 او در حال مقابله با این ویروس هستند. در این حالت آزمایش خون می تواند نشان دهد که تعداد سی دی 4 های شخص بالاست و تعداد ویروس ها پایین هستند.

هر چند که محققان و دانشمندان در تلاش برای تهیه ی داروهایی هستند که کاملا ویروس اچ آی وی را از بین ببرد اما در حال حاضر می دانیم که وقتی فردی حامل ویروس اچ آی وی باشد نمی توان ویروس را به کلی از بین برد و ویروس همچنان در حال حمله به سیستم ایمنی بدن می باشد. در بعضی مواقع سلول های سی دی 4 دیگر نمی توانند به مقابله با این ویروس پرداخته و آن را کنترل کنند. در نتیجه تعداد سی دی 4 ها پایین و تعداد ویروس های اچ آی وی افزایش می یابد.

زمانی که سلول های سی دی 4 کاهش می یابند فرد حامل ویروس اچ آی وی در برابر هرگونه عفونت و بیماری ای آسیب پذیر می شود. به این دوره به اصطلاح دوره ی علامت دار می گویند. این عفونت ها و بیماری ها می تواند در بدن تمامی انسان ها وجود داشته باشد اما سیستم ایمنی سالم بدن می تواند با آنها مقابله کند. اما چنانچه سیستم ایمنی فرد حامل ویروس اچ آی وی ضعیف می شود او را در برابر این عفونت و بیماری ها نیز آسیب پذیر تر می کند.  به این بیماری ها در اصطلاح بیماری های فرصت طلب می گویند.

زمانی که ایدز در حال همه گیر شدن بود، مرکز کنترل بیماری ها در امریکا لیستی از بیماری های جدی ای که بر اثر ضعف سیستم ایمنی بدن بر اثر وجود ویروس اچ آی وی مشاهده شده بود را تهیه کرد. زمانی که فرد دارای یک یاز این بیماری های لیست شده می شد، می گفتند که فردمبتلا به ایدز شده است. شخص مبتلا به ایدز مسلما دوره های سلامتی خود را نیز در بین دوره های بیماری اش دارد. مردم زیادی سال ها با بیماری ایدز زندگی کرده اند. داروهایی وجود دارند که باعث جلوگیری از ابتلا به ایدز می شوند از قبیل سپترا (Septra) برای بیماری پی سی پی و دیگر داروهایی که می تواند دیگر بیماری های ایدز را درمان کند.

برو به بالای صفحه


آیا درمانی برای حاملان اچ آی وی وجود دارد؟

به علاوه ی داروهایی که در حال حاضر وجود دارند و به مقابله با بیماری های فرصت طلب می پردازند، شواهدی دال بر تهیه ی داروهایی است که می تواند مستقیما به ویروس اچ آی وی حمله ور شود. این داروها که به درمان ترکیبی و یا کوکتل معروف شده اند تاثیر ویروس اچ آی وی بر سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهند و از تکرار ویروس جلوگیری می کند. این متد درمانی معمولا با استفاده ی همزمان چند دارو به تشخیص پزشک و طبق یک برنامه ی دقیق زمانی انجام می شود. هر چند که استفاده ی این داروها ساده نیست و عوارض جانبی متعددی دارد اما زمانی که درمان ترکیبی موفقیت آمیز باشد سلامت شخص می تواند بازیافت شود و عوارض جانبی از بین رفته، تعداد سلول های سی دی 4 افزایش یافته و تعداد ویروس اچ آی وی کم شود و در نهایت از ابتلا به ایدز جلوگیری شود. اما متاسفانه درمان ترکیبی بر روی همه ی افراد موفقیت آمیز نیست. مدت زمانی که این داروها اثربخش هستند در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است در برخی موارد بدن نسبت به آن داروها مقاومت نشان دهد.

همچنین، برخی افراد حامل ویروس اچ آی وی از روش های درمانی مکمل نیز استفاده می کنند که شامل طب سوزنی، ویتامین های جایگزین، ماساژ و غیره می باشد. این روش های درمانی مکمل نیز برای افرادی که از کوکتل اسفاده می کنند مفید می باشد و در کاهش استرس و تقویت قدرت بدنی آنها کمک می کند.

زمانی همگان بر این باور بودند که اچ آی وی/ایدز کشنده است اما این نظریه اعتبار خود را از دست داده است زیراکه افراد زیادی هستند که حامل ویروس اچ آی وی می باشند و بیمار نشده و نمرده اند در حالی که درمان قطعی ای برای ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز هنوز وجود ندارد.

برو به بالای صفحه


زندگی با ویروس اچ ای وی / ایدز

زندگی با یک پدیده ی جدی، ننگ آور، و بیماری بالقوه ی جانی می تواند به شدت اضطراب آور و سخت باشد. هرچند که شخصی که ناقل ویروس اچ آی وی است می تواند سال ها زندگی سالمی داشته باشد، اما همچنان ترس و اضطراب، تعصب و اطلاعات اشتباه و عدم دانش صحیح در جامعه در مورد اچ آی وی/ایدز وجود دارد. افراد حامل ویروس اچ آی وی/ایدز ممکن است توسط نزدیک طرین افراد به آنها مورد خصومت و در نتیجه طردشدن قرار گیرند. آنها ممکن است که شغل و یا خانه شان را در نتیجه ی عکس العمل های بد جامعه نسبت به اچ آی وی /ایدز نیز از دست بدهند. ننگ هایی که به افراد اچ آی وی/ایدز در جامعه بسته می شود معمولا دلیل می شود که این افراد وضعیت سلامت خود را با دیگران در میان نگذارند و تنها به جند دوست بسیار نزدیک بسنده کنند. تحمل این رازداری نیز به نوبه ی خود سخت است. داشتن رابطه ی جنسی در حالی که می دانید ممکن است دیگران نیز آلوده شوند نیز راحت نیست. خیلی ها تصمیم می گیرند که با شرکت در جلسات مشاوره خصوصی با افراد معتمدشان می تواند کمک بزرگی برای آنها باشد.

افراد حامل اچ آی وی/ایدز ممکن است تغییراتی در زندگی شان ایجاد کنند که به غالب شدن بر وضعیت جسمی شان کمک کند. آنها ممکن است با خوردن غذاهای خوب و سالم، ورزش و درمان ها یمکمل سلامت خود را تقویت کنند. آنها ممکن است مطالعاتشان را در این زمینه بیشتر کنند. هرچند که زندگی با اچ آی وی/ایدز ممکن است سخت باشد اما بسیاری از این افراد زندگی خوشحال و خوبی دارند و تلاش می کنند به اعضای جامعه ی خود کمک کنند.


برو به بالای صفحه

 

تست اچ آی وی

آیا من باید تست دهم؟

تست اچ آی وی چگونه است؟

جواب تست

اگر جواب آزمایش مثبت بود، چه کار باید انجام دهم؟

قبل از انجام تست چه نکاتی را باید مد نظر داشته باشم؟

 

آیا من باید تست دهم؟

 

برای خیلی از مردم تست اچ آی وی اهمیت خاصی دارد چون مایل هستند که از وضعیت سلامت خود آگاه باشند. اهمیت این موضوع در اینجاست که اگر فردی چ آی وی مثبت باشد می تواند برنامه ریزی کند که چطور سالم بماند.

تصمیم به انجام این تست مستلزم داشتن درک درستی از تست و نتیجه ی آن است. صرفنظر از تصمیم شما برای انجام آزمایش، مهم این است که همواره روابط جنسی سالمی داشته باشید و چنانچه از مواد مخدر/هیجان زا استفاده می کنید به موارد سلامتی آن نیز توجه کنید تا نه تنها خود بلکه دیگران را در خطر عفونت های مقاربتی حفظ کنید.

 

برو به بالای صفحه

 

تست اچ آی وی چگونه است؟

 

شاید این آزمایش را به نام تست اچ آی وی یا تست ایدز شنیده باشید اما در واقع ایت آزمایشی است برای تشخیص آنتی ویروس های اچ آی وی.

در برخی از کشورها دو نمونه تست وجود دارد. نوع اول که روش استاندارد است و از خون شما در آزمایشگاه نمونه برداری می شود تا تشخیص داده شود که آیا آنتی ویروس های اچ آی وی در خون دیده می شوند و یا خیر. این روش آزمایش حدود دو هفته طول می کشد.

نمونه ی دوم روش سریع است به طوریکه نمونه ی خون را از زریق سوراخ کردن انگشت برمی دارند و در سریع آن را تست می کنند. مدت زمان آزمایش به همراه ارائه ی مشاوره حدود بیست دقیقه می باشد.

به دلیل اینکه در این تست به دنبال آنتی باید های اچ آی وی در خون می گردند شما باید مدتی صبر کنید تا آنتی بادی ها تولید شوند. این مدت بین سه تا دوازده هفته به طول می انجامد. بدین ترتیب باید حداقل دوازده هفته از آخرین رفتار پر خطر جنسی خود که ممکن است شما را در معرض خطر قرار داده، گذشته باشد تا نتیجه ی آزمایش به درستی مشخص شود.

 

برو به بالای صفحه

 

 

جواب تست

 

چنانچه جواب تست شما مثبت باشد به این معنی است که بدن شما به ویروس اچ آی وی آلوده شده است و اینامکان دارد که در صورت رعایت نکردن موارد بهداشتی شما ویروس را به دیگران نیز انتقال دهید. این بدین معنی نیست که شما مبتلا به ایدز شده اید و یا اینکه به آن مبتلا خواهید شد. این تست چیزی جز مشخص شدن وضعیت سلامت شما در بر ندارد.

چنانچه جواب تست شما منفی باشد به این معنی است که آنتی بادی های ویروس اچ آی وی در زمان انجام تست در بدن شما پیدا نشده است که به معنی وجود نداشتن ویروس اچ آی وی در بدن است. این به معنی ایمن و یا مقاوم بودن بدن شما نسبت به این ویروس نیست و مسلما به معنی این نخواهد بود که شما به این ویروس هیچگاه آلوده نخواهید شد.

 

برو به بالای صفحه

 

 

اگر جواب آزمایش مثبت بود، چه کار باید انجام دهم؟

 

چنانچه متوجه شوید که شما اچ آی وی مثبت هستید، اقداماتی است که با انجام دادن آن می توانید سلامت جسمی، ذهنی و روحی خود را تقویت کنید.

یک مشاور متخصص و آگاه به مسائل اچ آی وی می تواند به شما کمک کند که چطور باید از خود مراقبت کرده و در چه زمانی می بایست دارو مصرف کنید. سازمان هایی که خدمات اچ آی وی/ایدز دارند می توانند با ارائه ی مشاوره و متدهای متداول شما را در کنترل شرایط خود کمک کنند.

داشتن سکس سالم همیشه لازم و مهم است. روابط جنسی سالم نه تنها باعث می شود که دیگران از طریق شما به ویروس اچ آی وی آلوده نشوند بلکه شما نیز در برابر گرفتن دیگر بیماری های عفونی مقاربتی که ممکن است سلامتتان را به خطر بیاندازد محفوظ خواهد کرد.

 

برو به بالای صفحه

 

 

قبل از انجام تست چه نکاتی را باید مد نظر داشته باشم؟

 

ریسک آلوده شدن به اچ آی وی

با توجه به سابقه ی رفتارهای جنسی شما، قبل از انجام تست با یک شخص معتمد و آشنا به مسائل اچ آی وی/ایدز مشورت کنید تا بتوانید تصمیم درستی برای انجام دادن/ندان تست بگیرید. در نهایت این را مد نظر داشته باشید که انجام دادن تست اچ آی وی کاملا اختیاری است.

 

تست بی نام و نشان

در برخی از کشورها امکان انجام تست بدون ارائه ی نام شما امکان پذیر است. برای این منظور از سیستم بارکد و یا شماره گذاری استفاده می شود. انجام این نمونه تست معمولا از طریق دکتر و یا کلینیک های پزشکی تان که جواب آزمایش روی پرونده تان قرار می گیرد و نام شما در نهایت مشخص خواهد شد، نیست. شما می توانید با سازمان ها و مراکز فعال در زمینه ی اچ آی وی/ایدز تماس بگیرید و از مکان چنین تست هایی اطلاع کسب کنید.

 

مشاوره قبل و بعد از تست

قبل از انجام تست، شما نیاز دارید که پاسخی برای همه ی سئوالات خود بیابید و مطمئن شوید که این تست دقیقا چیست.

بعد از انجام تست، چه جواب شما مثبت و یا منفی باشد، شما نیاز دارید که با شخصی مشورت کنید تا بتوانید قدم های مثبت و مهمی را در نگهداری وضعیت سلامتتان بردارید.

 

برو به بالای صفحه

 

 

 

 

زنان، تجاوز جنسی و اچ آی وی: آیا در معرض خطر قرار دارید؟

آیا کسی تا بحال شما را وادار به داشتن رابطه ی جنسی نموده است؟

هنگامی که در مورد تجاوز جنسی می شنوید، به چه می اندیشید؟

اچ.آی.وی و ایدز چیستند؟

آیا می توانم از مبتلا شدن به اچ.آی.وی در حالی که تحت تجاوز جنسی هستم جلوگیری کنم؟

آیا روش هایی برای جلوگیری از اچ. آ ی.وی وجود دارند که تحت کنترل من باشند؟

آیا پی.ای.پی ( طب پیشگیری پس از در معرض خطر قرار گرفتن) می تواند خطر مبتلا شدن به اچ. آی. وی را کاهش دهد؟

چگونه می توانم از مبتلا شدن خود به اچ.آی. وی آگاه شوم؟

من مبتلا به اچ. آی. وی هستم. چه کاری از من ساخته است؟

 

 

آیا کسی تا بحال شما را وادار به داشتن رابطه ی جنسی نموده است؟

برای وادار کردن شما به رابطه ی جنسی روش های  بسیاری وجود دارند. مانند نمونه های زیر:

- اعمال زور، بستن دست و پای شما، کتک زدن و تهدید کردن شما به آزار و آسیب جسمی؛

- داشتن رابطه ی جنسی با شما در حالی که شما به دلایلی مانند خواب بودن، بیهوشی، مست بودن و یا تحت تأثیر مواد مخدر بودن قادر به ابراز رضایت و یا عدم رضایت خود نیستید.

- تهدید شما به قطع کردن حمایت مالی، جدا کردن شما از کودکانتان یا ایجاد شرایط برای اخراج شما از کشور؛

- کوچک شمردنتان با نسبت دادن القاب به شما یا انتقاد کردن از شما یا ایجاد کردن حس حماقت در شما

- تهدید به افشا سازی اطلاعات خصوصی شما مانند گرایش جنسی شما یا ابتلای شما به اچ.آی.وی

هنگامی که کسی شما را به داشتن رابطه ی جنسی وادار می نماید، این رابطه آزار جنسی یا تجاوز نامیده می شود. مشاورینی که در مراکز مقابله با بحران تجاوز و یا پناهگاه های زنان هستند می توانند حمایت های روحی و روانی در اختیار شما قرار داده و به شما در یافتن کمک های پزشکی و بهداشتی و خدمات حقوقی مورد نیاز کمک نمایند. سازمان مقابله با آزار جنسی منطقه ای شما میتواند شما را به یکی از این مراکزدر منطقه ی شما هدایت کند.

 

برو به بالای صفحه

 

 

هنگامی که در مورد تجاوز جنسی می شنوید، به چه می اندیشید؟

در اکثر کشورهای پیشرفته، حمله ی یک مرد، معمولا مردی غریبه، به یک زن در کوچه ای تاریک تصوری است که اکثر ما از تجاوز جنسی داریم. با وجود این که چنین اتفاقاتی گاه به گاه رخ می دهند، اکثر زنان در خانه های خود و توسط کسانی که می شناسند یا توسط شریک زندگیشان تحت تجاوز جنسی قرار می گیرند.

گاهی به دلیل علاقه و احساساتمان نسبت به کسی که به ما تجاوز می کند، تشخیص دادن این که ما تحت تجاوز جنسی قرار گرفته ایم مشکل می شود. هیچ کس حق ندارد شما را به داشتن رابطه ی جنسی وادار کند حتی اگر:

- شما با آن شخص ازدواج کرده اید؛

- آن شخص شما را از لحاظ مالی حمایت می نماید؛

- آن شخص برای رابطه ی جنسی با شما هزینه ای پرداخته باشد؛ یا

- آن شخص برای شما شام و بلیط سینما خریده باشد.

تجاوز جنسی یک عمل خشونت آمیز بوده و یک  جرم قضایی محسوب می شود.

 

برو به بالای صفحه

 

 

اچ.آی.وی و ایدز چیستند؟

اچ.آی.وی = ویروس نقص ایمنی انسانی

ایدز = نشانگان نقص ایمنی اکتسابی

اچ.آی.وی ویروسی ست که عامل بروز ایدز می باشد. انسان ها می توانند سالها بدون بروز علایم یا بیماری مبتلا به اچ.آی.وی باشند. اچ.آی.وی به آهستگی به سیستم دفاعی بدن -که وظیفه ی مقابله با بیماری ها را دارد- حمله می کند.

وقتی سیستم دفاعی بدن ضعیف می شود، مبتلایان به اچ.آی.وی مریض شده و پس از مدتی به ایدز مبتلا می شوند.

هنوز برای ایدز و اچ.آی.وی درمانی وجود ندارد ولی کمک و حمایت برای کسانی که با اچ.آی.وی و ایدززندگی می کنند در دسترس است. شما می توانید با خطوط اطلاعات ایدز تماس بگیرید تا از خدمات موجود در منطقه ی خود مطلع گردید.

تجاوز جنسی و خطر اچ.آی.وی: اگر مردی شما را وادار به مقاربت یا آمیزش جنسی (واژنی، مقعدی یا دهانی) نماید شما تنها زمانی در خطر اچ.آی.وی هستید که:

1. شخص متجاوز به اچ.آی.وی مبتلا باشد

و

2. مایعات بدنی شخص متجاوز (اسپرم یا خون) وارد واژن یا مقعد یا بریدگی داخل یا روی دهان و یا هر بریدگی بر روی بدن شما شود.

از لحاظ آماری، احتمال ابتلا به اچ.آی.وی با تنها یک بار رابطه ی جنسی کم ولی ممکن است. خطر ابتلا زمانی بیشتر می شود که :

- شما به دفعات زیاد تحت تجاوز جنسی قرار گرفته باشید؛

- شما توسط چندین مرد مورد تجاوزجنسی قرار گرفته باشید؛

- شما در واژن، مقعد، دهان و لب خود خراش ، زخم، سوختگی یا التهاب داشته باشید؛

- شما در هنگام تجاوز جنسی قاعده بوده باشید؛

- شما یا شخص متجاوز به هنگام تجاوز دچارعفونت بر اثر یک بیماری آمیزشی باشید.

 

برو به بالای صفحه

 

 

آیا می توانم از مبتلا شدن به اچ.آی.وی در حالی که تحت تجاوز جنسی هستم جلوگیری کنم؟

بیشتر زنان هنگامی که تحت تجاوز جنسی قرار می گیرند توانایی محافظت از خود را در برابر ابتلا به اچ.آی.وی ندارند.

اما اگر شما در شرایطی هستید که توسط شخصی که می شناسید به طور مکرر تحت تجاوز جنسی قرار می گیرید، ممکن است بتوانید با انجام برخی کارها از خطر مبتلا شدنتان به اچ.آی.وی بکاهید.

برخی روش ها و وسایلی که زنان در چنین شرایطی امتحان کرده اند در زیر نوشته شده:

- پیشنهاد کردن استفاده از کاندوم برای جلوگیری از بارداری نه برای جلوگیری از ابتلا به اچ.آی.وی؛

- جلق زدن مرد با دست ها یا سایر اعضای بدنتان؛

- داشتن رابطه ی جنسی با دهان، چرا که خطر ابتلا از راه دهان کمتر از واژن و مقعد می باشد؛

- کاندوم های زنانه به اندازه ی کاندوم های مردانه در برابرانتقال بیماری های آمیزشی، اچ.آی.وی و بارداری شما را محافظت می نمایند. با وجودی که کاندومهای زنانه گرانتر هستند، برخی مواقع آقایان آنها را ترجیح می دهند. شما می توانید کاندوم زنانه را 8 ساعت قبل ازآمیزش جنسی در واژن خود بگذارید. معمولا می توانید اینگونه کاندوم ها را در اکثر داروخانه ها تهیه نمایید.

کارهایی که می توانید بدون اطلاع شخصی که با او رابطه ی جنسی دارید انجام دهید:

- به طور متداوم برای بیماری های آمیزشی آزمایش و درمان شوید. خطر ابتلا به اچ.آی.وی در صورتی که شما دچار عفونت های حاصل از این بیماریها باشید بیشتر است؛

- از استفاده از دوشآب و تنقیه بپرهیزید. استفاده از دوشآب و یا تنقیه کردن دیواره ی واژن و مقعد شما تضعیف نموده و در نتیجه خطر ابتلا به اچ.آی.وی را افزایش می دهد.

 

برو به بالای صفحه

 

 

آیا روش هایی برای جلوگیری از اچ. آ ی.وی وجود دارند که تحت کنترل من باشند؟

زنان نیاز به روش های مؤثر پیشگیری از اچ.آی.وی دارند که تحت کنترل آنان باشد و آنها بتوانند بدون اطلاع شخصی که با او آمیزش می کنند از آنها استفاده کنند. امروزه چنین روش هایی وجود ندارند.

برخی از زنان به دلیل نداشتن دسترسی به روشهای دیگر به استفاده از پمادهای روان سازنده یا پمادهای جلوگیری از بارداری که اسپرم را از بین می برند روی آورده اند. اما این روش ها به پیشگیری از ابتلا به اچ.آی.وی کمکی نمی نمایند. حتی برخی از مطالعات نشان داده اند که استفاده از موادی چون نوناکسینال 9 که در محصولاتی مثل ادونتیج 24 یافت می شوند خطر سرایت اچ.آی.وی را افزایش می دهند. اگر این مواد برای جلوگیری از بارداری استفاده می شوند بهتر است که در مقادیر کم (بین 50 تا 100 میلی گرم) و یک بار در روز استفاده شوند. بسیاری از زنان با این مواد حساسیت دارند و نباید از آنها استفاده کنند. اگر بر اثر استفاده ار این مواد دچار التهاب، خارش و یا زخم می شوید خطر ابتلا ی شما به اچ.آی.وی افزایش می یابد.

استفاده از روان سازنده های آبی هنگامی که به همراه کاندوم استفاده شوند می تواند به پیشگیری از ابتلا به اچ.آی.وی کمک کند. چرا که این مواد از ایجاد زخم، پارگی و یا التهاب شدید در واژن و مقعد و یا پاره شدن کاندوم جلوگیری می نمایند. استفاده از روان سازنده ها به تنهایی می تواند با جلوگیری از ایجاد پارگی و زخم تا حدودی از ریسک ابتلا به اچ.آی.وی بکاهد.

 

برو به بالای صفحه

 

 

آیا پی.ای.پی ( طب پیشگیری پس از در معرض خطر قرار گرفتن) می تواند خطر مبتلا شدن به اچ. آی. وی را کاهش دهد؟

پی.ای.پی ترکیبی از داروهای بسیار قوی ست که با اچ.آی.وی مقابله می نمایند. پی.ای.پی می تواند توسط کسانی که فکر می کنند در معرض اچ.آی.وی قرار گرفته اند استفاده شود. برخی از پژوهشگران بر این باورند که استفاده مستمر پی.ای.پی به مدت یک ماه بلافاصله بعد از قرار گرفتن احتمالی در معرض اچ.آی.وی میتواند از مبتلا شدن به این ویروس جلوگیری کند. برای بیشترین حد تأثیر بهتر است که 1 تا 2 ساعت پس از قرار گرفتن در معرض اچ.آی.وی از داروی پی.ای.پی استفاده شود. البته استفاده از این دارو تا 72 ساعت بعد هم همچنان می تواند مؤثر باشد. میزان تأثیر گذاری پی.ای.پی هنوز تحت مطالعه است.

در برخی مناطق کانادا، پی.ای.پی در اختیار زنانی که قربانی تجاوز جنسی بوده اند قرار داده می شود. اما تمام بیمارستان ها پی.ای.پی را ارائه نمی نمایند ویا ممکن است که پی.ای.پی را تنها تحت برخی شرایط در اختیار مراجعه کنندگان قرار دهند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد پی.ای.پی و امکان دسترسی به آن در منطقه ی خود با خطوط اطلاعات ایدز یا سازمان مقابله با آزار جنسی منطقه ی خود تماس بگیرید.

 

برو به بالای صفحه

 

 

چگونه می توانم از مبتلا شدن خود به اچ.آی. وی آگاه شوم؟

تنها راه تشخیص ابتلا به اچ.آی.وی آزمایش خون است. مدتی طول خواهد کشید تا اچ.آی.وی در آزمایش خون خود را نشان دهد. معمولا حدود 2 تا 3 ماه بعد از زمانی که فکر می کنید در معرض این ویروس قرار گرفته اید می توان نتیجه ی دقیقی از آزمایش خون بدست آورد.

معمولا سه روش آزمایش برای اچ.آی.وی وجود دارد.

-آزمایش ناشناس: در این حالت تنها یک کد به آزمایشگاه ارائه می شود و تنها شما از این کد مطلع هستید.

 

- آزمایش بی نام: در این حالت تنها یک کد به آزمایشگاه ارائه می شود و شما و پزشکتان از این کد مطلع می باشید.

 

- آزمایش با نام: نام شما به آزمایشگاه ارائه می شود.

نتایج آزمایش در هر سه حالت فوق محرمانه خواهند بود.

-آزمایش ناشناس: نتیجه ی آزمایش در هیچ جدول پزشکی ثبت نخواهد شد.

 

- آزمایش بی نام: نتیجه ی آزمایش در پرونده پزشکی شما ثبت خواهد شد. (ممکن است این حالت در تمامی استان های کانادا صادق نباشد. قبل از تست شدن در مورد این موضوع بپرسید.)

 

- آزمایش با نام: نتیجه ی آزمایش در پرونده پزشکی شما ثبت خواهد شد. (ممکن است این حالت در تمامی استان های کانادا صادق نباشد. قبل از تست شدن در مورد این موضوع بپرسید.)

کمک گرفتن از طریق مشاوره قبل و بعد از انجام آزمایش بسیار مهم است. یک مشاور یا مسئول مراقبتهای بهداشتی می تواند اطلاعات بیشتری در مورد آزمایش در اختیارتان قرار دهد و شما را برای روبرو شدن با تأثیرات مثبت بودن احتمالی نتیجه ی آزمایش بر روی زندگیتان آماده سازد. اگر تصمیم گرفتید که برای اچ.آی.وی آزمایش شوید از کمک و حمایت های لازم استفاده کنید. شاید بهتر باشد که یک دوست یا مشاور را با خود برای انجام آزمایش و هنگام دریافت نتیجه ی آزمایش ببرید. خطوط اطلاعات ایدز منطقه ای می توانند شما را بیشتر در مورد آزمایش اچ.آی.وی و مراکز محل آزمایش راهنمایی کنند.

 

برو به بالای صفحه

 

 

من مبتلا به اچ. آی. وی هستم. چه کاری از من ساخته است؟

دانستن این که شما به بیماری ای مبتلا هستید که جان شما را تهدید می کند می تواند بسیار ترسناک باشد. شما ممکن است به حمایت روحی و اطلاعاتی در مورد کنار آمدن با این مشکل نیاز داشته باشید. صحبت کردن با یک مشاور می تواند به شما کمک کند.

زنان مبتلا به اچ.آی.وی می توانند سالهای زیادی زندگی ای سالم داشته باشند. کارهایی هستند که شما می توانید برای مراقبت از خود به طور فیزیکی و روحی و روانی انجام دهید تا سلامت تر بمانید. شما می توانید اطلاعات بیشتری در مورد خدمات محلی، روش های درمانی و مراقبت از خود را با تماس گرفتن با خطوط اطلاعات ایدز دریافت نمایید. 

 

برو به بالای صفحه

 

 

 

 

اطلاعاتی در ارتباط با سکس سالم

باز کردن کاندوم: گذاشتن و برداشتن کاندوم برای مردان همجنسگرا و یا دوجنسگرا

نکات مهم برای استفاده از کاندوم

عادت های سالم برای داشتن یک سکس سالم

 

 

باز کردن کاندوم: گذاشتن و برداشتن کاندوم برای مردان همجنسگرا و یا دوجنسگرا

تقریبا تمام مردم می دانند که استفاده از کاندوم در سکس مقعدی درصد انتقال ویروس اچ آی وی و یا دیگر عفونت های مقاربتی را کاهش می دهد. اما مواردی است که بر قابلیت استفاده ی ما از کاندوم در برخی موارد تاثیرگذار است.

آیا استفاده از کاندوم برای شما استرس زاست؟ آیا مشکلی برای استفاده از کاندوم دارید؟ آیا برایتان سخت است که در حین سکس از کاندوم استفاده کنید؟ در این صورت ممکن است اطلاعات جالبی را در این قسمت پیدا کنید.

"حالم دیگر از شنیدن استفاده از کاندوم به هم می خورد"

جای تعجب ندارد از اینکه از شنیدن مکرر استفاده از کاندوم خسته شده باشیم. اما کاندوم یک سطح پوششی بین ما و شریک جنسی مان فراهم می کند و باعث می شود از دریافت و یا انتقال خیلی از ویروس ها در امان باشیم.

 

"هروقت که سعی کردم که کاندوم بگذارم آلتم از حالت راست بودنش خارج می شود."

بعضی از مردها نعوظشان را در هنگام پوشیدن کاندوم و یا انجام سکس مقعدی با کاندوم از دست می دهند. اگر این مشکل را دارید، سعی کنید در هنگام جلق زدن از کاندوم استفاده کنید که به داشتن آن عادت کرده و این مشکلتان از بین برود. استفاده از حلقه های آلت نیز ممکن است در بعضی از موارد برای نگه داشتن حالت نعوظ تان کارآ باشد. اما اگر همچنان با مشکل نگه داشتن نعوظ تان رو به رو می شوید باید آن را با دکترتان در میان بگذارید. (داروهایی از قبیل ویاگرا، سیالیس و لویترا برای این مشکل موجود است) اما به خاطر داشته باشید که هرگز بدون تجویز دگتر از این داروها استفاده نکنید. همچنین به یاد داشته باشید که در صورت از ویاگرا هیچوقت از پاپرزها استفاده نکنید چون ممکن است زیان آور باشد.

 

"مطمئن نیستم که آیا شریک جنسی ام دوست داشته باشد که من از کاندوم استفاده کنم"

کاملا رو راست باشید و به شریک جنسی تان یا با حرکت و یا حتی زبانی بفهمانید که استفاده از کاندوم برای محافظت از هر دو شماست و بدون کاندوم ارتباط جنسی برقرار نمی کنید.

 

"نمی دانم چطور باید به او می گفتم که از کاندوم استفاده کنیم. او می گفت که دوست ندارد"

راه های زیادی وجود دارد که به شریک جنسی تان بفهمانید که شما می بایست از کاندوم استفاده کنید و مجبور نیستید حتما به زبان بیاورید. اطمینان پیدا کنید که کاندوم و لوبریکانت جایی قرار داده شود که سریعا دیده شود و جایی سکس کنید که دسترسی به آنها ساده باشد. خودتان کاندوم را بردارید و بپوشید و یا به پارتنرتان دهید که متوجه شود باید او از کاندوم استفاده کند. و در غیر این صورت از سکس مقعدی صرف نظر کنید و از طریق های دیگر لذت ببرید.

 

بعضی از ما از استفاده از کاندوم صرف نظر می کنیم فقط به این دلیل که نگران از دست دادن یک سکس لذت بخش می باشیم. شما چطور با این شرایط مواجه می شوید؟ آیا به او می گویید که علاقه ای به این کار ندارید؟

 

"خیلی عذاب آور بود"

دلیل ناراحتی استفاده از کاندوم شاید به خاطر تنگی آن باشد. کاندوم ها معمولا در سایزهای مختلفی وجود دارند. این تفاوت سایز در قطر آن است و نه در طول. پس در هنگام خرید کاندوم به سایز آن توجه کنید. مارک های مختلف را امتحان کنید. کاندوم باید تنگ و چسبنده باشد تا در هنگام سکس به راحتی در نیامده و به طوری که هنگام استفاده پاره نیز نشود اما نباید آنقدر هم گشاد باشد که هنگام سکس خارج شود.

 

"من به کاندوم های لاتکس حساسیت دارم"

کاندوم های لاتکس هم ارزان و هم قابل دسترس هستند. کاندوم های پلی اورتان مانند آوانتی، جایگزینی مناسب می توانند باشند اما گران تر هستند. کاندوم های پلی اورتان از نوعی پلاستیک ساخته شده اند که استفاده ی آنها با لوبریکنت های ساخته شده از چربی و آب بدون اشکال است. کاندوم های پوستی (لمسکین) ممکن است که حس بهتری نسبت به بقیه کاندوم ها داشته باشد اما در برابر اچ آی وی و یا دیگر عفونت ها از جمله سفلیس و گونوریا محافظ نیستند. شما اگر به کاندوم های لاتکس حساسیت دارید می توانید از کاندوم های پوستی استفاده کنید و یک کاندوم لاتکس را روی آن بکشید. گزینه ی دیگر استفاده از کاندوم های زنان است. این نوع کاندوم ها را می توان به جای استفاده بر روی آلت داخل مقعد کرد.

 

"وقتی کاندوم استفاده می کنم حس خوبی ندارم"

"وقتی کاندوم استفاده می کنم ارضا نمی شوم"

برخی ترجیح می دهند که مقداری از لوبریکنت آبی داخل کاندوم بریزند تا لذت بیشتری ببرند اما مراقب باشید که زیاد از لوبریکنت استفاده نکنید زیرا باعث می شود که کاندوم راحت تر خارج شود. از کوبریکانت های آبی بر روی کاندوم نیز استفاده کنید. هر چه بیشتر، بهتر و در حین سکس مدام از لوبریکانت استفاده کنید.

برخی کاندوم ها ضخامت بیشتری نسبت به بقیه دارند. سعی کنید از کاندوم های زیاد ضخیم استفاده نکنید. کاندوم های پلی اورتان معمولا نازکتر از کاندوم های لاتکس هستند و همچنین گرمای طبیعی بدن را بهتر انتقال می دهند و لذت سکس را برایتان بیشتر می کنند. اما در نظر داشته باشید که کاندوم های پلی اورتان کمتر از لاتکس کش می آیند.

 

"همیشه کاندوم من در می آید"

اگر از کاندوم هایی که بزرگ تر از سایز شما می باشد استفاده کنید مسلما راحت تر در می آیند. اگر طول آلت شما زیاد است، بدین معنی نیست که باید از کاندوم های سایز بزرگ استفاده کنید زیرا سایز کاندوم ها با توجه به قطر آن در نظر گرفته شده است نه بلندی آن. کاندوم های متفاوت را امتحان کنید تا سایز مناسب تان را پیدا کنید. همچنین مراقب باشید که داخل از آن لوبیرکنت زیاد استفاده نکنید.

 

"استفاده از کاندوم من را از حس جنسی خارج می کند"

دقت کنید که در چه زمانی لازم است کاندوم استفاده کنید. کاندوم را در جاهایی قرار دهید که ممکن است سکس داشته باشید مثلا در نزدیکی تخت خواب، کنار مبل، کشو آشپزخانه، و غیره. در این صورت مجبور نیستید که در میان سکس بروید و آن را از کمد خود بیرون آورده و در این وسط حس جنسی تان را از دست دهید. همچنین ممکن است از حالت حس جنسی تان در صورت درست نپوشیدن کاندوم خارج شوید. اگر مایل هستید که در اتاق تاریک سکس کنید مطمئن باشید که نور به انازه ی کافی وجود داشته باشد تا ببینید که چطور کاندوم را می پوشید. بهتر است که از شریک جنسی تان بخواهید که برای شما کاندوم بگذارد و حتما حوله یا دستمال کاغذی در نزدیکی تان داشته باشید تا بتوانید لوبریکنت دستتان را تمیز کنید.

 

"من تاپ (کنش گر) هستم پس احتیاجی به کاندوم ندارم"

تاپ بودن به این معنی نیست که شما ویروس اچ آی وی و یا دیگر عفونت های مقاربتی نمی گیرید. درست است که شخص کنش پذیر در خطر بیشتری قرار دارد اما افراد زیادی بودند که به این عفونت ها آلوده شده اند در حالی که نقش جنسی کنش گر داشته اند. چه کنش گر و یا کنش پذیر و یا هر دو باشید، استفاده از کاندوم برای سلامت و محافظت از هر دو شماست. 

 

"من اچ آی وی مثبت هستم"

استفاده از کاندوم برای هر بار سکس برای همه می تواند سخت باشد. اچ آی وی مثبت بودن خود می تواند به این چالش ها دامن بزند زیراکه برخی از داروها همانند ریتوناویر، ایندیناویر، نلفیناویر و ساکویناویر ممکن است تاثیراتی بر روی راستی آلت مردان بگذارد. استفاده از کاندوم ممکن است این موضوع را بغرنج تر کند. اما اگر حامل ویروس اچ آی وی هستید حتما باید از کاندوم استفاده کنید تا از انتقال آن به دیگران جلوگیری شود. هم شما و هم شریک جنسی تان هر دو این مسئولیت را بر عهده دارید. استفاده از حلقه های آلت ممکن است شما را در رفع این مشکل کمک کند و همچنین با دکتر خود می توانید در این مورد مشورت کنید.

 

"من و پارتنرم، هر دو اچ آی وی مثبت هستیم و دیگر نیازی نیست که از کاندوم استفاده کنیم"

شاید این نظر شما منطقی به نظر برسد اما در نظر داشته باشید که دیگر عفونت ها همانند سفلیس و یا گانوریا نیز وجود دارند. مطمئن باشید که پارنتر شما هم اچ آی وی مثبت است و فقط دانستن و یا حدس زدن آن برای عدم استفاده از کاندوم کافی نیست.

 

"ما قبل از استفاده از کاندوم کمی سکس می کنیم"

آیا می دانید که ترشحات اولیه نیز حاوی ویروی اچ آی وی هستند؟ در واقع ترشحات اولیه بیشتر باعث انتقال ویروس اچ آی وی می شوند تا خود مایع منی. تحقیقات نشان می دهد که تاخیر در استفاده از کاندوم نی زمی تواند باعث انتقال ویروس اچ آی وی شود.

 

"من بیشتر از آن حواسم به کاندوم باشد مست بودم"

قبل از اینکه مشروب و یا مواد مخدر/هیجان زا استفاده کنید برامه ریزی داشته باشید. خیلی از ما حتی وقتی ه خیلی هم مست هستیم از کاندوم استفاده می کنیم. بعضی وقت ها وقتی مست هستیم کنترل مان کمتر می شود. ممکن است که حس کنیم که تنها هستیم و مایل باشیم که از تنهایی مان بیرون بیاییم. زمانی ک می خواهید پارتی کنید بهتر است که برنامه ای برای سکس نداشته باشید یا حداقل با دوستانی پارتی کنید که به شما استفاده از کاندوم را یادآوری کنند.

 

"چرا باید توجه کنم؟ در سنی که من هستم دیگر مهم نیست که چه بگیرم و یا نگیرم."

خیلی از ما که پا به سن گذاشته ایم همچنان توانایی جنسی خوبی داریم. ممکن است بگویید به عنوان یک مرد مسن اچ آی وی مثبت شدن برای من اهمیت خاصی ندارد جون من عمر خودم را کرده ام و می خواهم در این سال های پایانی زندگی ام بیشتر لذت ببرم. یا همچنین مشکل باشد که کسی را برای سکس پیدا کنید. شاید منطقی به نظر برسد اما در نظر داشته باشید که زندگی سالم از همه چیز مهم تر است و حتی اگگر یک ماه از زندگی شما مانده باشد لذتبخش تر این است که سلامت و شاد باشید.

 

"ما کاندوم نداشتیم"

ممکن است یکدفعه در لحظه ی حساس متوجه شوید که کاندوم ندارید. شاید واقعا بخواهید که یک سکس خوب داشته باشید اما به این فکر کنید که آیا می ارزد که یک سکس برای یک مدت کوتاه داشته باشید اما این نگرانی بزرگ را برای خود ایجاد کنید کهنکند من اچ آی وی گرفته باشم؟ همیشه با برنامه پیش بروید.

 

"من او را کاملا می شناسم"

شناختن یک فرد باعث عدم انتقال عفونت های مقاربتی به شما نمی شود. خیلی از ما ممکن است که فکر کنیم حامل ویروس اچ آی وی نیستم اما معلوم نیست چون ممکن از آخرین باری که تست داده ایم یک سکس محافظ نشده داشته و این ویروس به ما منتقل شده باشد. یا حتی یکی از ما که اچ آی وی مثبت باشد فکر کند که پارتنر او هم حتما مثبت است. ممکن است که ما فکر کنیم که می دانیم اما واقعا چطور می توانیم مطمئن باشیم که می دانیم؟

 

"من در یک رابطه ی جدی هستم"

بودن در یک رابطه برای افراد مختلف معنی های متفاوتی دارد. بودن در رابطه به سورت خودکار باعث نمی شود که شما از دریافت ویروس ها و یا گرفتن ویروس های جدید در امان هستید. به قسمت هایی که در رابطه با ارتباط ها خواهد آمد مراجعه کنید.

 

"همه ی ما مسئولیت زندگی مان را داریم. من کاری که فکر می کنم درست اسست را انجام می دهم و شاید او هم کاری که فکر می کند درس است را انجام می دهد"

پیام های مقابله با اچ آی وی/ایدز به همه ی ما می گوید که اگر هر کس در جامعه از خود مراقبت کند و نگران سلامتی خودش باشد پس همه از کاندوم استفاده خواهند کرد. اما می دانیم که همه چیز به این سادگی نیست. در واقع میدانیم که خیلی ها هر چند از خطرات این عفونت ها آگاه هستند اما باز از کاندوم استفاده نمی کنند.

وقت آن رسیده است که ما نه تنها مراقب خودمان باشیم بلکه از دیگران نیز مراقبت کنیم. خیلی از ما که اچ آی وی مثبت هستیم نگران انتقال آن به دیگران هستیم. خیلی از ما که اچ آی وی منفی هستیم همچنین نمی خواهیم دیگر ویروس ها مثل سفلیس و گانوریا را به دیگران به خصوص کسانی که مثبت هستند، منتقل کنیم.

دفعه ی بعد که می خواهید با دوست و یا پارتنر و یا هر کس دیگری که سکس کنید چند دقیقه بیشتر فکر کنید و از خودتان بپرسید که آیا ارزش ریسک کردن را دارد؟

 

"دلایلی خیلی زیادی وجود دارد که از کاندوم استفاده کنیم"

خیلی از ما دوست داریم که از کاندوم استفاده کنیم بنا به دلایل زیادی از جمله این که تمیزتر است، نگرانی ای برای انتقال عفونت ها نیست، بدون نگرانی و استرس سکس می کنیم، از اینکه برای سلامت همگانی جامعه قدمی بر می داریم احساس رضایت می کنیم.

 

نکات مهم برای استفاده از کاندوم

 کاندوم را در کجا بگذارم؟

-          کاندوم را همه جا در دسترس داشته باشیم

-          کاندوم و بسته بندی آنها ظریف هستند و نباید آنها را سوراخ و یا هوای آن را خارج کنیم

-          کاندوم ها جایی نگهداری کنید که نه خیلی سرد و نه خیلی گرم باشند

-          گرما، سرما و یا فشار شدید ممکن است به کاندوم ها آسیب برساند پس آنها را در جیب شلوار و یا یخچال و یا حتی در زیر بخاری ماشین قرار ندهیم

-          کاندوم را در جایی با دمای معمولی و خشک نگه دارید

قبل از پوشیدن کاندوم

-          معمولا بر روی کاندوم ها تاریخ مصرف وجود دارد. از کاندوم هایی که تاریخ مصرفشان گذشته است و یا نزدیک به اتمام است استفاده نکنید. اگر کاندومی تاریخ مصرف نداشت از آن استفاده نکنید چون ممکن است حیله ای در کار باشد.

-          هیچ وقت از کاندومی که با لوبریکنت نونوکسیل 9 آغشته است استفاده نکنید چون می تواند با تحریک کردن جداره ی مقعد خطر دریافت عفونت ها را افزایش دهد.

-          کاندوم را به آسانی با دستانتان باز کنید. باید پاکت کاندم باید هوا داشته باشد. اگر پاندومی هوا نداشت از آن استفاده نکنید چون ممکن است مشکلی داشته باشد.

-          برای باز کردن کاندوم با یک دستتان آن را بگیرید و با دست دیگر آن را پاره کنید. هیچگاه از دندان برای باز کردن آن استفاده نکنید چون ممکن است که به آن آسیبی برساند.

بله، روی آن بلغزانیدش!

-          قبل از پوشیدن کاندوم باید راست کرده باشید. اگر در این مورد مشکلی دارید می توانید از حلقه های آلت استفاده کنید اما مراقب باشید که خیلی تنگ نباشد.

-          نگاه کنید ببینید که کاندوم از چه طرفی پیچیده شده است. برآمدگی سر کاندوم باید رو به بالا باشد.

-          اگر کاندوم را بر عکس گذاشتید و متوجه شدید که اشتباه است، آن را دور بیاندازید و از یک کاندوم نو استفاده کنید چون ممکن است به پیش ترشحات شما آلوده شده باشد.

-          نوک کاندوم را بگیرید و بر سر آلت گذاشته و آن را به پایین بچرخانید. این فضای نوک کاندوم کمک می کند که فضایی برای مایع منی ایجاد کند.

-          کاندوم مثل کلاه زمستانی نیست. برای کش آمدن و راحت تر شدن آن را از نوک نکشید.

-          آن را تا انتهای آلت باز کنید.

به آن لوبریکنت بزنید

-          اگر دوست دارید که داخل کاندوم کمی لوبریکانت بریزید مراقب باشید که زیاد نباشد چون ممکن است که باعث شود که سریع در بیاید.

-          از لوبریکنت هایی که از آب تهیه شده اند استفاده کنید و هم کاندوم هم مقعد را به لوبریکنت آغشته کنید.

-          لوبریکنت ها یآبی زودتر از بقیه خشک می شوند و باید در حین سکس مدام از آن استفاده کنید. لوبریکنت های سیلیکونی دیرتر خشک می شوند اما کمی گران تر هستند. لوبریکنت های روغنی و هر نوع چربی دیگر را هیچگاه با کاندوم های لاتکس استفاده نکنید چون لاتکس را خراب کرده و باعث عبور ویروس از لایه ی کاندوم می شوند. تنها زمانی می توانید از لوبریکنت های چرب استفاده کنید که کاندوم تان پلی اورتان باشد.

-          آب دهان هم انتخاب خوبی نیست چون خیلی سریع خشک می شود.

هنگام سکس

-          اگر در هنگام سکس کنش پذیر هستید مدام با دستتان چک کنید که کاندوم پاره نشده باشد، بیرون نیامده باشد و یا بدون اطلاع شما درآورده نشده باشد.

-          اگر سکس شما طولانی باشد سعی کنید که چند بار کاندوم را تعویض کنید زیرا ممکن است بر اثر اصطحکاک زیاد کاندوم آسیب ببیند.

وقتی که کارتان تمام شد

-          آلت تان را در حالی که هنوز راست است بیرون بیاورید و مراقب باشید که کاندوم در نیاید. با دستتان آخر کاندوم را در هنگام خارج کردن آلت بگیرید تا کاندوم نیز بیرون بیاید.

-          برخی از ما دوست داریم که قبل از انزال کاندوم را در بیاوریم و آن را روی بدن شریک جنسی مان بریزیم. مراقب باشیم که مایع منی بر روی جایی از بدنمان که زخم است نریزد.

-          کاندوم را لوله کنید و آن را در اورده و بالای آن را گره بزنید و در سطل زباله بیاندازید.

-          آلتتان را با آب گرم و صابون بشویید و همچنین بهتر است که بعد از سکس نیز ادرار کنید.

 چنانچه پاسخ سوال خود را نیافتید با ما تماس بگیرید.

برو به بالای صفحه

 

عادت های سالم برای داشتن یک سکس سالم

اول از همه باید اطلاعاتتان را در مورد عفونت های مقاربتی و هپاتیت بیشتر کنید. چیزهایی که خطر کمتری برای انتقال اچ آی وی دارند می توانند خطر بیشتری برای انتقال دیگر عفونت ها داشته باشند. پس از آن تصمیم بگیرید که مایل هستید در چه مواردی ریسک کنید. چناانچه با این روش ها موافق نیستید با ما تماس بگیرید تا با هم مشورت کنیم.

چنانچه در داشتن سکس و ارتباط با افراد مختلف فعال هستید، بهتر است حداقل هر شش ماه یک بار تست دهید تا از وضعیت سلامت خود آگاه باشید.

حتی اگر رفتارهای جنسی شما در حدی محدود است که هیچ گاه به کاندوم نیاز پیدا نمی کنید اما مهم است که همیشه آن را در دسترس داشته باشید.

اگر برای مقابله با هپاتیت آ و ب واکسینه نشده اید حتما این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید که هنوز واکسنی رای هپاتیت سی و اچ آی وی/ایدز وجود ندارد. چنانچه اچ آی وی مثبت هستید حتما باید زیر نظر پزشک متخصص خود برای هپاتیت آ و ب واکسینه شوید بدلیل اینکه می بایست وضعیت سلامت شما و سطح ایمنی بدن شما تحت مراقبت باشد.

استفاده از کاندوم کاتکس با کوبریکنت های آبی بهترین راه پیشگیری از انتقال ویروس اچ آی وی چه برای سکس های مقعدی و چه  واژنی است. اگر اچ آی وی مثبت هستید حتما باید در موقع سکس از کاندوم استفاده کنید. هیچگاه اشیای جنسی را به صورت مشترک استفاده نکنید. حتما برای سکس های انگشتی نیز باید از دستکش استفاده کنید.

قبل و بعد از سکس حتما دوش بگیرید. بهتر است که بعد از سکس حتما ادرار کنید. در نظر داشته باشید که ادرار کردن بعد از سکس باعث عدم انتقال ویروس نمی شود پس باید از کاندوم استفاده کنید.

با در نظر گرفتن این موارد ساده می توانید همیشه سکسی سالم و لذت بخش داشته باشید.

برو به بالای صفحه

 

 

 

اطلاعاتی در ارتباط با مصرف مواد مخدر/هیجان زا و سکس

این قسمت به زودی به روز رسانی خواهد شد

 

 

اطلاعاتی در ارتباط با پناهجویان در ترکیه

 

چنانچه در ترکیه پناهجو/پناهنده هستید و به تازگی متوجه شده اید که حامل ویروس اچ آی وی می باشید می توانید با سازمان دگرباشان ایرانی (Iranian Railroad for Queer Refugees) و شخص آرشام پارسی تماس گرفته و در این مورد مشورت کنید. توصیه می کنیم که اطلاعات موجود در این وبسایت را به دقت مطالعه و تلاش کنید که دانش خود را در این مورد افزایش دهید.

 

آیا باید به UNHCR اطلاع دهم که اچ آی وی مثبت هستم؟

سازمان دگرباشان ایرانی (IRQR) چه کارهایی برای من می تواند انجام دهد؟

دفتر UNHCR چه کمک ها و خدماتی را به من ارائه می دهد؟

آیا اگر اچ آی وی مثبت باشم می توانم ترکیه را به مقصد کشور سوم ترک کنم؟

از چه خدماتی در ترکیه می توانم استفاده کنم؟

آیا به دوستانم در ارتباط با وضعیت سلامتم حرفی بزنم؟

 

 

 

 

 

آیا باید به UNHCR اطلاع دهم که اچ آی وی مثبت هستم؟

 

توصیه می کنیم که از راه های امن و محرمانه دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) در ترکیه را از وضعیت سلامت خود آگاه کنید. آرشام پارسی در این زمینه می تواند به شما کمک کرده و مستقیما به مسئولین مربوط تماس گرفته تا درصد احتمالی رسیدن نامه و یا ایمیل به افراد متفرقه (کارمندان موقت سازمان ملل) کم شود و تنها مسئولینی که می توانند به شما کمک کنند در جریان امور قرار گیرند.

 

برو به بالای صفحه

 

 

سازمان دگرباشان ایرانی (IRQR) چه کارهایی برای من می تواند انجام دهد؟

 

پروژه ی نیکها یا همین شبکه ی اچ آی وی/ایدز دگرباشان ایرانی یکی از پروژه های سازمان دگرباشان ایرانی است و مدیریت این پروژه نیز بر عهده ی آرشام پارسی است. ما می توانیم با ارائه ی مشاوره های کاملا محرمانه شما را در دریافت کمک هایی که نیاز دارید یاری دهیم. همچنین تلاش می کنیم که تا پرونده ی پناهجویی/پناهندگی شما به دلیل وضعیت سلامتتان به صورت اضطراری و سریع از طریق دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل و یا سفارت کانادا انجام شود. می توانیم حتی به درد دل های شما گوش کنیم و سعی کنیم که روحیه تان را تقویت و نقاط مثبتی که وجود دارد را نیز به شما یادآوری کنیم. همچنین از زمانی که به کشور سوم می روید (به خصوص در کانادا) تلاش می کنیم که شما را با پزشکان متخصص در ارتباط قرار دهیم تا بهترین توصیه های درمانی را دریافت کنید. و به صورت خلاصه باید گفت که ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد که فقط حال شما خوب باشد. می توانید با ما تماس بگیرید.

 

برو به بالای صفحه

 

دفتر UNHCR چه کمک ها و خدماتی را به من ارائه می دهد؟

 

دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آنکارا در صورت آگاه بودن از وضعیت سلامت شما می تواند اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهد و سعی کند که استفاده از امکانات موجود در ترکیه را برای شما فراهم آورد. باید توجه داشت که بدون ثبت نام در شهر معرفی شده ممکن است امکان دسترسی به این خدمات را نداشته باشید.

 

سازمان کائوس جی ال

سازمان کائوس جی ال در آنکارا با دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکیه قرارداد همکاری دارد تا خدماتی را به پناهجویان دگرباش در ترکیه ارائه کند. این خدمات شمامل ارائه ی مشاوره و راهنمایی در مورد عفونت های مقاربتی و اچ آی وی/ایدز نیز می باشد. چنانچه مایل باشید می توانید با آنها نیز در این زمینه مشاوره کنید.

 

انجمن زندگی مثبت

دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل همچنین با انجمن زندگی مثبت (Positive Living Association) ذر استانبول همکاری می کند. این انجمن علاوه بر فعالیت های خود برای حقوق افراد اج آی ی/ایدز خدماتی را به پناهجویان ارائه می نمایند. شما می توانید از این طریق با این انجمن تماس بگیرید:

Telephone: 0090 212 288 38 83 and 0900 533 500 84 66

Fax: 0090 212 288 38 84

Website: www.pozitifyasam.org 

Email: pym@pozitifyasam.org

کیلینیک خصوصی در آنکارا

همچنین دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل با کیلینیکی خصوصی در آنکارا قرارداد دارد تا خدمات مشاوره ای به پناهجویان/پناهندگان ارائه نماید. شما می توانید با این شماره تلفن ها با آنها تماس بگیرید.

Telephone: 0090 312 440 67 68 and 0090 312 440 83 84

 

مرکز حاتم

مرکز حاتم در دانشگاه حاجیتپه در آنکارا قرار دارد و بر روی اچ آی وی/ایدز و درمان آن فعالیت می کند و شما می توانید با آنها نیز تماس بگیرید.

Telephone: 0090 312 310 80 47 and 0090 312 311 1271

Fax: 0090 312 310 80 47  and 0090 312 310 41 79

Website:  www.hatam.hacettepe.edu.tr

Adress: Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampus
Morfoloji Binası Kat:1
İnfeksiyon Hastalıkları Ünitesi
Sıhhiye-Ankara
06100

برو به بالای صفحه

 

 

آیا اگر اچ آی وی مثبت باشم می توانم ترکیه را به مقصد کشور سوم ترک کنم؟

 

بله. وضعیت اچ آی وی شما معمولا تاثیری بر روی پرونده ی پناهندگی تان ندارد اما برخی موارد از طرف کشورهای اروپایی و یا امریکا رد شده اند و سازمان ملل آنها را به کشور دیگری انتقال داده است. اما در مورد کشور کانادا هیچ نگرانی ای نیست زیرا وضعیت اچ آی وی شما نه تنها تاثیری در رد شدن پرونده تان ندارد بلکه ممکن است افسر پرونده تشخیص دهد که پرونده ی شما م یبایست به صورت اصطراری انجام و هر چه سریعتر به کانادا منتقل شوید تا تحت نظر قرار بگیرید.

 

برو به بالای صفحه

 

 

از چه خدماتی در ترکیه می توانم استفاده کنم؟

 

شما می توانید به دفاتر سازمان ASAM و یا HRDF مراجعه کنید و از آنها بخواهید که در ثبت نام کردن شما برای دریافت خدمات اجتماعی و یا سوسیال (SASF) کمک کند. چنانچه در شهر معرفی شده توسط سازمان ملل ثبت نام کرده باشید می توانید از امکانات پزشکی و دارویی نیز استفاده کنید. به طور کلی تمامی بیمارستان های دولتی می توانند شما را در قسمت اورژانس ویزیت کنند و لازم به پرداخت پول نیست. همچنین در صورت ثبت نام در اداره ی خدمات اجتماعی شهر محل اقامتتان ممکن است دسترسی به پزشکان متخصص و یا دریافت دارو برایتان نیز فراهم شود. برای این امر باید از اداره ی امور خارجی های پلیس به آنجا معرفی شوید و حتما شماره ی کد TC داشته باشید. چنانچه با مشکلی مواجه شدید می توانید با آرشام پارسی تماس بگیرید تا اقدامات و هماهنگی های لازم با دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل انجام پذیرد.

 

برو به بالای صفحه

 

 

آیا به دوستانم در ارتباط با وضعیت سلامتم حرفی بزنم؟

 

این یک تصمیم کاملا شخصی است. ما معمولا پیشنهاد می کنیم که در ابتدا لازم نیست که کسی از این موضوع با خبر شود و تنها می توانید به دوستی که به او اعتماد کامل دارید و رازدار شماست موضوع را در میان بگذارید. این توصیه ی ما به این دلیل نیست که اچ آی وی/ایدز داشتن نکته ای منفی و شرم آور است بلکه دقیقا برعکس این موضوع، به دلیل نداشتن اطلاعات کافی مردم ممکن است رفتارهای ناخواسته ای از خود نشان دهند که برای شما آزاردهنده باشد. پس تا زمانی که اطلاعات و شناختتان به حدی نرسیده است که بتوانید پاسخگوی دیگران باشید و به نگرانی هایشان جواب دهید می توانید این مسئله را علنی نکرده و بازگو کردن آن را کمی به تاویق بیاندازید.

 

برو به بالای صفحه

 


 

آیا می دانید که ...

اگر شخصی حامل ویرویس اچ آی وی است بدین معنی نمی باشد که این شخص مبتلا به ایدز شده است.

افراد زیادی هستند که سال ها به عنوان یک حامل این ویروس زندگی می کنند و چه بسا زندگی ای سالم تر از افرادی که اطلاعات درستی از وضعیت سلامت خود ندارند، باشند.

چنانچه به تازگی فهمیده اید که یکی از دوستانتان اچ آی وی/ایدز دارد، سعی کنید در ابتدا به او ثابت کنید که یک دوست هستید و چنانچه دوستتان ترجیح می دهد به او اطمینان دهید که رازدار او خواهید ماند و به کسی در این مورد چیزی نخواهید گفت. این تصمیم ممکن است نه به دلیل فاجعه آمیز بودن خبر گرفته شده باشد بلکه نگرانی اصلی نادانی و بی اطلاعی جامعه در این موارد است.

   
 
© 2011 Iranian Railroad for Queer Refugees. All rights reserved